7 Ocak 2011 Cuma

Bir İstikrar MasalıİSMAİL ŞAYAN


Şu dandik tabloda(ben yaptım) iki menajerin ilk beş sezonlarının lig performansları var. İkisi de bu beş sezon boyunca hiç şampiyon yapamamışlar takımlarını…

Menajer 2’nin istikrarlı bir performans sergilediğini görüyoruz. 70 puanın altına hiç düşmemiş, biri dışında her sezon en az 20 galibiyet almayı başarmış ki o sezonda da buna ramak kalmış. Galibiyet oranı her sezon yüzde elli civarında. Hatta biraz fazla istikrar var bile denebilir: En kötü derece dördüncülük ama üçüncülükten iyisi de yok.

Menajer 1 için durum biraz farklı. İkincilikle tamamlanan sezonun ertesinde on birinci sıraya inilmiş. İlk sezonda 23 galibiyet alma başarısını gösterirken ikinci sezonda sayı neredeyse yarısına, 13’e düşmüş. Galibiyet oranı üçte bire de düşmüş, %60’ı da aşmış. 80 puanın üstüne de çıkılmış, 50 puanın altında da kalınmış. Takım, ikinciliği de tatmış, on üçüncülüğü de. “İstikrar”dan söz etmek pek mümkün değil.

İki tablo da Manchester United’ın lig performansını yansıtıyor. Hani şu bizde her istikrar bahsinde adı anılan, yaşayan efsane Sir Alex Ferguson’ın istikrar örneği olarak gösterildiği Manchester United. Her iki tablo da kulübün aynı başkanı döneminde yaşandı. Tabloda “menejer 2” olarak gördüğümüz kişi Ron Atkinson. Tabloda “menajer 1” olarak görünen kişi ise bize yıllardır konu her gündeme geldiğinde “istikrar örneği” olarak gösterilen Sir Alex Ferguson… Takımı ikinciliğe çıkarıp daha sonra on birinciliğe, sonrasında on üçüncülüğe kadar düşüren adam. Üstelik takım önceki dokuz sezonunun yedisinde ilk dört içinde yer almışken…

Beş sezonda iki de FA Cup kazanan ve Matt Busby’den beri kulüp tarihinin en başarılı hocası olan “Big Ron” altıncı sezonun başlarında kovuldu, yerine Ferguson geldi ama o da pek parlak başlayamadı, takım sezonu on birinci sırada tamamladı. İki menajerin de yarım görev yaptığı bu ara sezon(1986/87) tabloda yer almıyor.

Size “istikrar” lafı geçince Alex Ferguson örneğini verenlere inanmayın, onların yaptığı yalan yanlış öğrenilmiş, neredeyse mit haline dönüştürülmüş, “kuyuya atılmış taş” demekten hiç çekinmeyeceğim bir ezberi tekrarlamak yalnızca, düpedüz papağanlık. Hatta imkânınız varsa bu tabloyu önlerine koyup “Madem ki mesele istikrardı, o zaman aynı başkan Big Ron’u neden kovdu” diye de sorun. Belki düşünmeye başlarlar.

Kötü performansa karşın Ferguson’ın görevde kalmasının sebebini “istikrar” diye açıklamak, her şeyden önce Ferguson’a haksızlık etmektir. Ne mesele ne de Ferguson, bu kadar basit değil. Ancak “otorite”ler o kadar çok tekrarlıyor ki tek meselenin bu olduğuna inanası geliyor insanın. Belki tepede istikrar sözcüğünü görmek bile, futbolculuk yıllarının ilk döneminde kendine takımda düzenli yer bulamayınca futbolu bırakıp Kanada’ya göç etme planları yapan bu İskoç’u getirmiştir akıllara.

“İstikrar” konusunda bu miti yıkmak zor, aynı örnek verilmeye devam edilecek. Pek aslı astarı olmadığı halde, sıkça ve “otorite” kabul edilmişlerce tekrarlandığından bu “tartışmasız gerçek” mertebesine erişmiş kalıplardan kurtulmak zor. Misal “koşsaydım Real Madrid’de oynardım” lafı da biraz boş gelir bana, bu Real futbolcularının en önemli özelliği koşmak mıdır ki kardeşim? Real Madrid’de oynayabilmek için gereken şey bu mudur hakikaten? Ya da “kurtarıcı olarak oyuna alınan futbolcu” nasıl bir fetiş malzemesidir? Teknik direktörü mazoşist midir ki takıma maçı getirecek adamı kulübede oturtup hem kendine hem taraftara acı çektirir?

Daha o kadar çok şey var ki… Bunları anlayabilseydim ben de Real Madrid’de yazardım(!) zaten.

Mantıklı bir temeli olmadığı halde aynı kalıplar papağanlanıyor ve dogmalaşıyor. Bu dogmalara sarılanlar arttıkça da futbol konuşup tartışmak zorlaşıyor. “Dünyanın en güzel patronu”nun, Brilliant Disguise’ı kapattığı dizeyle kapatasım geldi: “Who doubts what he’s sure of.”

Etiketler: ,

5 Yorum:

Blogger mozlu dedi ki...

yazının temelındeki hata bütün yazıya devam etmiş...ferguson ve istikrar kelimeleri performans bazlı soylenmıyor, görev süresi bazlı söyleniyor...bence bi daha düşün.

7 Ocak 2011 10:36  
Blogger baris_gerceker dedi ki...

İstikrar ve sabır kelimelerinin birbirinin yerine kullanılmasından kaynaklanıyor asıl problem, ve hatta belki inanç kelimesinin.

Atkinson'a kapıyı gösterilirken "Takımı bir türlü üçüncülükten yukarı çıkartamadın, hadi git" mi denmiştir mesela?

Bunu diyen adamın Sir Alex'in kötü dereceler aldığı dönemdeki performansına tahammül etmesinin nedeni nedir veya? Neye, hangi sebeple inanmıştır ki İskoç'ta ısrar etmiştir.

Bunu sırf 'laf olsun, istikrar dolsun' diye yapmadınının altı çizilmeye çalışılmış, güzel de olmuş.

7 Ocak 2011 12:33  
Blogger Kamil Güğüm dedi ki...

@ mozlu

Hocam sana katılmıyorum, ben Ferguson'dan istikrarlı diye bahsedilirken "şu açıdan ele alıyorum" dendiğini görmedim. Ki istikrar kelimesinin zaten kararlılık, aynı kararlılıkta sürme gibi bir anlamı var. Yazıda da Ferguson'un 25 yıldır orda olmasına rağmen ilk 5 yılının aynı kararlılıkta değil de bilakis çorba gibi geçtiğinden bahsedilerek konuya girilmiş. Ben bunun burda bahsedilecek, üzerine yorum yapılacak bir hata olmadığını düşünüyorum.

Saygılar

7 Ocak 2011 15:17  
Blogger Mehmet Reşit dedi ki...

Aynı menejer 1 ve menejer 2' nin tabloda gösterilenlerden bir sonraki beşer sezonları belki farklı bir bakış açısı sağlayabilir:

http://i1101.hizliresim.com/2011/1/10/763.jpg

10 Ocak 2011 14:23  
Blogger Mehmet Reşit dedi ki...

Yukarıdaki link nedense çalışmıyor:

http://img64.imageshack.us/i/adszfgb.jpg/

10 Ocak 2011 15:18  

Yorum Gönder

Kaydol: Kayıt Yorumları [Atom]

<< Ana Sayfa